Cyclassics Hamburg 2019

Resultados

 RidersEquiposHorario
1Elia Viviani
Quick-Step - Alpha Vinyl Team
Quick-Step - Alpha Vinyl Team4h 47' 26''
2Caleb Ewan
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal4h 47' 26''
3Giacomo Nizzolo
Team Qhubeka - NextHash
Team Qhubeka - NextHash4h 47' 26''
4Alexander Kristoff
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+0''
5Mike Teunissen
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+0''
6Peter Sagan
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+0''
7Matteo Trentin
Team BikeExchange
Team BikeExchange+0''
8Arnaud Démare
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+0''
9Sonny Colbrelli
Bahrain Victorious
Bahrain Victorious+0''
10Oliver Naesen
AG2R Citroën
AG2R Citroën+0''
11André Greipel
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+0''
12Reinardt Janse van Rensburg
Team Qhubeka - NextHash
Team Qhubeka - NextHash+0''
13Michael Mørkøv
Quick-Step - Alpha Vinyl Team
Quick-Step - Alpha Vinyl Team+0''
14Ben Swift
INEOS Grenadiers
INEOS Grenadiers+0''
15Mads Pedersen
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+0''
16Nils Politt
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+0''
17Julien Duval
AG2R Citroën
AG2R Citroën+0''
18Clément Russo
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+0''
18Sergey Shilov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+0''
20Jan Bakelants
Team DSM
Team DSM+0''
21Marc Hirschi
Team DSM
Team DSM+0''
22Jasha Sütterlin
MOVISTAR
MOVISTAR+0''
23Robert Stannard
Team BikeExchange
Team BikeExchange+0''
24Toms Skujinš
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+0''
25Lukasz Wisniowski
CCC Team
CCC Team+0''
26Jaime Castrillo
MOVISTAR
MOVISTAR+0''
27Laurens De Vreese
ASTANA PRO
ASTANA PRO+0''
28Luis Villalobos
EF Education - EasyPost
EF Education - EasyPost4h 47' 26 (DSQ)
29Rui Oliveira
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates4h 47' 26''
30Christian Knees
INEOS Grenadiers
INEOS Grenadiers4h 47' 31''
31Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates4h 47' 31''
32Valentin Madouas
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ4h 47' 31''
33Nathan Haas
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin4h 47' 31''
34Jasper Philipsen
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates4h 47' 31''
35Nikolas Maes
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal4h 47' 31''
36Michael Albasini
Team BikeExchange
Team BikeExchange4h 47' 37''
37Stan Dewulf
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal4h 47' 41''
38Luke Rowe
INEOS Grenadiers
INEOS Grenadiers4h 47' 50''
39Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ4h 47' 50''
40Cesare Benedetti
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE4h 48' 05''
41Timo Roosen
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma4h 48' 15''
42Danny van Poppel
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma4h 48' 15''
43Leonardo Basso
INEOS Grenadiers
INEOS Grenadiers4h 48' 24''
44Floris De Tier
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma4h 48' 47''
45Maxime Monfort
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal4h 48' 47''
46Marco Haller
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin4h 49' 04''
47Florian Sénéchal
Quick-Step - Alpha Vinyl Team
Quick-Step - Alpha Vinyl Team4h 49' 09''
48Andrey Zeits
ASTANA PRO
ASTANA PRO4h 51' 06''
49Eduard Prades
MOVISTAR
MOVISTAR4h 51' 06''
50Davide Ballerini
ASTANA PRO
ASTANA PRO4h 52' 01''
51Julien Vermote
Team Qhubeka - NextHash
Team Qhubeka - NextHash4h 52' 01''
52Jenthe Biermans
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin4h 52' 01''
53Magnus Cort
ASTANA PRO
ASTANA PRO4h 52' 01''
54Mathias Frank
AG2R Citroën
AG2R Citroën4h 52' 01''
55Jonathan Caicedo
EF Education - EasyPost
EF Education - EasyPost4h 52' 01''
56Igor Boev
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo4h 52' 01''
57Gijs Van Hoecke
CCC Team
CCC Team4h 52' 01''
58Roger Kluge
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal4h 52' 01''
59Simon Geschke
CCC Team
CCC Team4h 52' 01''
60Andreas Schillinger
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE4h 52' 01''
61Alexander Edmondson
Team BikeExchange
Team BikeExchange4h 52' 01''
62Daniel McLay
EF Education - EasyPost
EF Education - EasyPost4h 52' 11''
63Yves Lampaert
Quick-Step - Alpha Vinyl Team
Quick-Step - Alpha Vinyl Team4h 52' 11''
64Roberto Ferrari
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates4h 52' 11''
65Paul Martens
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma4h 52' 11''
66José Gonçalves
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin4h 52' 11''
67Edoardo Affini
Team BikeExchange
Team BikeExchange4h 52' 29''
68Petr Vakoc
Quick-Step - Alpha Vinyl Team
Quick-Step - Alpha Vinyl Team4h 57' 34''
69Mikkel Honoré
Quick-Step - Alpha Vinyl Team
Quick-Step - Alpha Vinyl Team4h 58' 29''
70Jonas Gregaard
ASTANA PRO
ASTANA PRO4h 58' 29''
71Petr Rikunov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo4h 58' 29''
72Dmitriy Strakhov
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin4h 58' 29''
73Michael Hepburn
Team BikeExchange
Team BikeExchange4h 58' 29''
74Tom Scully
EF Education - EasyPost
EF Education - EasyPost4h 58' 29''
75Aleksandr Vlasov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo4h 58' 29''
76Stepan Kurianov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo4h 58' 29''
77Jos van Emden
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma4h 58' 29''
78Rory Sutherland
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates4h 58' 29''
79Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates4h 58' 29''
80Nico Denz
AG2R Citroën
AG2R Citroën4h 58' 29''
81Lawrence Naesen
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal4h 58' 29''
82Bert-Jan Lindeman
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma4h 58' 29''
83Stijn Vandenbergh
AG2R Citroën
AG2R Citroën4h 58' 29''
84Gediminas Bagdonas
AG2R Citroën
AG2R Citroën4h 58' 29''
85Marcel Sieberg
Bahrain Victorious
Bahrain Victorious4h 58' 29''
86Jürgen Roelandts
MOVISTAR
MOVISTAR4h 58' 29''
87Johannes Fröhlinger
Team DSM
Team DSM4h 58' 29''
88Franck Bonnamour
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic4h 58' 29''
89Grega Bole
Bahrain Victorious
Bahrain Victorious4h 58' 29''
90Mikaël Chérel
AG2R Citroën
AG2R Citroën4h 58' 29''
91Jay Thomson
Team Qhubeka - NextHash
Team Qhubeka - NextHash4h 58' 29''
92Lars Bak
Team Qhubeka - NextHash
Team Qhubeka - NextHash4h 58' 29''
93Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ4h 58' 29''
94Koen de Kort
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo4h 58' 29''
95Iván García
Bahrain Victorious
Bahrain Victorious4h 58' 29''
96Carlos Barbero
MOVISTAR
MOVISTAR4h 58' 29''
97Fabio Sabatini
Quick-Step - Alpha Vinyl Team
Quick-Step - Alpha Vinyl Team4h 58' 29''
98Valerio Agnoli
Bahrain Victorious
Bahrain Victorious4h 58' 29''
99Mark Renshaw
Team Qhubeka - NextHash
Team Qhubeka - NextHash4h 58' 29''
100Matteo Moschetti
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo4h 58' 29''
101Chun Kai Feng
Bahrain Victorious
Bahrain Victorious4h 58' 29''
102Rubén Fernández
MOVISTAR
MOVISTAR4h 58' 29''
103Miles Scotson
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ4h 58' 29''
104Héctor Carretero
MOVISTAR
MOVISTAR4h 58' 29''
105Michael Schwarzmann
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE4h 58' 29''
105Michael Gogl
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo4h 58' 29''
107Callum Scotson
Team BikeExchange
Team BikeExchange4h 58' 29''
108Evgeniy Shalunov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo4h 58' 29''
109Connor Swift
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic4h 58' 29''
110Davide Villella
ASTANA PRO
ASTANA PRO4h 58' 29''
111Rodrigo Contreras
ASTANA PRO
ASTANA PRO4h 58' 29''
112Marcus Burghardt
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE4h 58' 29''
113Rüdiger Selig
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE4h 58' 29''
114Pascal Ackermann
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE4h 58' 29''
115Kamil Gradek
CCC Team
CCC Team4h 58' 29''
116Michal Kwiatkowski
INEOS Grenadiers
INEOS Grenadiers4h 58' 29''
117Josef Cerný
CCC Team
CCC Team4h 58' 29''
118Sacha Modolo
EF Education - EasyPost
EF Education - EasyPost4h 58' 29''
119Cees Bol
Team DSM
Team DSM4h 58' 29''
120Brice Feillu
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic4h 59' 42''
121Jakub Mareczko
CCC Team
CCC Team5h 00' 14''
122Vladislav Kulikov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo5h 00' 30''
123Antonio Nibali
Bahrain Victorious
Bahrain VictoriousDNF
124Guillaume Van Keirsbulck
CCC Team
CCC TeamDNF
125Matti Breschel
EF Education - EasyPost
EF Education - EasyPostDNF
126Moreno Hofland
EF Education - EasyPost
EF Education - EasyPostDNF
127Ignatas Konovalovas
Groupama - FDJ
Groupama - FDJDNF
128Daniel Hoelgaard
Groupama - FDJ
Groupama - FDJDNF
129Rémy Mertz
Lotto - Soudal
Lotto - SoudalDNF
130Bernhard Eisel
Team Qhubeka - NextHash
Team Qhubeka - NextHashDNF
131Kristoffer Halvorsen
INEOS Grenadiers
INEOS GrenadiersDNF
132Christopher Lawless
INEOS Grenadiers
INEOS GrenadiersDNF
133Jens Debusschere
Katusha-Alpecin
Katusha-AlpecinDNF
134Roy Curvers
Team DSM
Team DSMDNF
135Lennard Kämna
Team DSM
Team DSMDNF
136Max Kanter
Team DSM
Team DSMDNF
137Fumiyuki Beppu
Trek-Segafredo
Trek-SegafredoDNF
138Alex Frame
Trek-Segafredo
Trek-SegafredoDNF
139Robert Wagner
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - SamsicDNF
140Kévin Ledanois
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - SamsicDNF