Tour du Limousin

Clasificaciones completas

 RidersEquiposHorario
1Benoît Cosnefroy
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE18h 14' 14''
2Lilian Calmejane
Total Direct Energie
Total Direct Energie+15''
3Guillaume Martin
Wanty - Gobert Cycling Team
Wanty - Gobert Cycling Team+17''
4Mikel Aristi
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+20''
5Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+31''
6Rui Vinhas
W52 - FC Porto
W52 - FC Porto+32''
7Pierre Rolland
Vital Concept - B&B Hotels
Vital Concept - B&B Hotels+34''
8Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+34''
9Elie Gesbert
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+34''
10Anthony Delaplace
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+38''
11Julien Simon
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+40''
12Pierre Idjouadienne
Natura4ever - Roubaix - Lille Métropole
Natura4ever - Roubaix - Lille Métropole+41''
13Thomas Degand
Wanty - Gobert Cycling Team
Wanty - Gobert Cycling Team+59''
14Romain Combaud
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+1' 04''
15Alejandro Osorio
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+1' 18''
16César Fonte
W52 - FC Porto
W52 - FC Porto+1' 21''
17Pierre Gouault
Natura4ever - Roubaix - Lille Métropole
Natura4ever - Roubaix - Lille Métropole+2' 16''
18Delio Fernández
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+2' 17''
19Rubén Plaza
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+2' 19''
20Cyril Gautier
Vital Concept - B&B Hotels
Vital Concept - B&B Hotels+2' 39''
21Jon Irisarri
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+2' 49''
22Camille Thominet
St Michel - Auber 93 3
St Michel - Auber 93 3+3' 04''
23Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+3' 07''
24Anthony Perez
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+3' 22''
25Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+5' 22''
26Garikoitz Bravo
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+6' 32''
27Christophe Masson
Natura4ever - Roubaix - Lille Métropole
Natura4ever - Roubaix - Lille Métropole+6' 37''
28Quentin Pacher
Vital Concept - B&B Hotels
Vital Concept - B&B Hotels+7' 05''
29Eddy Finé
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+7' 27''
30Fabien Doubey
Wanty - Gobert Cycling Team
Wanty - Gobert Cycling Team+7' 29''
31Alexis Guérin
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+8' 41''
32Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+8' 59''
33Romain Sicard
Total Direct Energie
Total Direct Energie+9' 30''
34Ben Gastauer
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+9' 34''
35Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+10' 39''
36Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+11' 31''
37Juan José Lobato
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+11' 48''
38Juan Antonio López-Cózar
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+11' 59''
39Aurélien Paret-Peintre
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+12' 24''
40Kévin Le Cunff
St Michel - Auber 93 3
St Michel - Auber 93 3+12' 32''
41Vincenzo Albanese
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+12' 36''
42Awet Andemeskel
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+14' 30''
43Niki Terpstra
Total Direct Energie
Total Direct Energie+16' 00''
44Sergio Martín
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+16' 11''
45Julien El Farès
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+16' 58''
46Jaakko Hänninen
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+17' 05''
47Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+17' 17''
48Morné Van Niekerk
St Michel - Auber 93 3
St Michel - Auber 93 3+17' 31''
49Paul Ourselin
Total Direct Energie
Total Direct Energie+17' 47''
50Laurent Pichon
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+21' 10''
51Marco Minnaard
Wanty - Gobert Cycling Team
Wanty - Gobert Cycling Team+21' 58''
52Hubert Dupont
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+23' 02''
53Larry Warbasse
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+23' 03''
54Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+23' 10''
55Romain Le Roux
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+23' 43''
56Alo Jakin
St Michel - Auber 93 3
St Michel - Auber 93 3+24' 01''
57Alex Cataford
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+24' 21''
58Luca Covili
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+24' 51''
59Pierre-Luc Périchon
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+25' 06''
60Giovanni Carboni
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+28' 23''
61Manuel Senni
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+28' 55''
62William Bonnet
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+29' 29''
63Masahiro Ishigami
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+29' 40''
64Romain Hardy
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+29' 52''
65Eusebio Pascual
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+29' 53''
66Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+33' 12''
67Arnaud Courteille
Vital Concept - B&B Hotels
Vital Concept - B&B Hotels+34' 40''
68Valentin Ferron
Total Direct Energie
Total Direct Energie+46' 24''
69Sebastián Mora
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+47' 48''
70Tom Dernies
Natura4ever - Roubaix - Lille Métropole
Natura4ever - Roubaix - Lille Métropole+47' 55''
71Mauricio Moreira
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+49' 53''
72Evaldas Šiškevicius
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+56' 09''
73Mickaël Guichard
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+1h 01' 58''